-

hrabiaeryk : Zawodowy kotrrewolucjonista, który prowadzi kulturową partyzantke na ruinach cywilizacji.

Afganistan - radziecka trauma

Książka Swietłany Aleksijowicz „Cynkowi chłopcy” rzuca całkiem nowe spojrzenie na Sowiecko – Afgańską Wojne (1979 – 1989). Książka nie zajmuje si e historią konfliktu i jej celem nie jest usprawiedliwienie tego konfliktu. Książka Aleksijowicz to też nie jest historia tej wojny, jak w większości jej książek oddaje ona głos świadkom i uczestnikom tego konfliktu w tym wypadku żołnierzom i bliskim, którzy też stali się ofiarami imperialnej polityki Sowietów.

Pierwsze co poraża w tej książce to to że wojna w Afganistanie miała ogromny wpływ na upadek ZSRR i nie chodzi tylko o aspekt militarny i koszty, które miały wpływ na powolne kruszenie się sytemu, ale to jak społeczeństwo Związku Radzieckiego powoli zaczęło sobie zdawać sprawę, że ta wojna jest bez sensu, a chłopcy giną nadaremnie. Czego symbolem stały się cynkowe trumny (ładunek 200). Wraz z coraz większą liczbą pogrzebów, ale także dzięki relacjom naocznych świadków, do ”ludzi radzieckich” zaczęła docierać powoli i z trudem prawda, że ta wojna przynosi tylko koszty i że chyba ci Afgańczycy wcale nie chcą naszej pomocy, pomimo usilnej propagandy w mediach.

Z relacji świadków widać też powolny upadek mocarstwa. Wszechobecna korupcja, żołnierze nie widzą celu i sensu tej wojny, a ci którzy są zamożni kombinują jak tylko wykupić syna od poboru.

Do wojny wietnamskiej upodabnia przede wszystkim ten konflikt to, że społeczeństwo odnosiło się podobnie do weteranów tej wojny (lęk, brak szacunku) i mnóstwo z nich miało problemy aby wrócić do normalnego życia po odbyciu swej tury. Oczywiście nie zrównuje tych dwóch wojen, bo amerykańska interwencja w Wietnamie miał na celu powstrzymać komunizm (według ówczesnej wiedzy istniało prawdopodobieństwo, ze po Wietnamie komunizm rozprzestrzeni się niczym zaraza po całym świecie. Tutaj też trafili się przypadkowi ludzie z poboru, którym nie wytłumaczono o co chodzi, a wolne media opanowane przez sympatyków komunizmu sprawiły, ze społeczeństwo powoli stało się przeciwnikiem tej interwencji. Wojne w Wietnamie Amerykanie przegrali u siebie w domu, a Sowieci w Afganistanie dzięki Stingerom Reagana i niezwykłej woli narodu Afgańskiego.



tagi: wojna  zsrr  afganistan 

hrabiaeryk
12 sierpnia 2019 21:45
36     2044    1 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @hrabiaeryk
12 sierpnia 2019 22:20

Moja mama była świadkiem przywozu takich trumien na dworzec kolejowy w Wilnie. Gdy ludzie pytali, skąd przyjechały zwłoki,  to kobieta w mundurze odpowiadała,  że z Polski.

Z Afganistanem związane są też historie z mojej rodziny. W wyniku repatriacji nie wszyscy zdecydowali się na powrót do Polski. Zatem historia z wojną w Afganistanie dotknela dwóch synów moich ciotek. Jeden z nich opowiadał,  jak pewnego wieczora dostał rozkaz od dowódcy,  aby zanieść meldunek do oddziału oddalonego o kilkanaście kilometrów. Nie pamiętam,  czy poszedł sam, ale chyba we dwóch. Gdy wrócili nad ranem wszyscy leżeli z poderznietymi gardlami. Po powrocie do domu, Józek  stwierdził,  że jeśli będą chcieli go wziąć po raz drugi,  to odrabie sobie rękę.  Jest alkoholikiem.

Syn mojej innej ciotki poszedł z oddziałem na akcję poszukiwania swojego przyjaciela, który nie wrócił z patrolu. Wczesnym popołudniem znaleźli go. Jeszcze żył.  Afgańczycy zerwali mu skórę z korpusu i zawiązali nad jego głową.  Roman omal nie oszalał. Niby wrócił do normalnosci...

Takie to były historie. Do Afganistanu brali głównie chłopakow z republik zachodnich i Rosjan- Słowian. Wielu poborowych na hasło Afganistan sama się okaleczala, choć groziły za to kary. Obue strony raczej nie gustowaly w braniu jeńców. Film 9 rota może nie jest najlepszy, ale po części oddaje to, co tam się wyprawiało. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @hrabiaeryk
12 sierpnia 2019 23:49

Do upadku Związku Sowieckiego przyczyniłą się  głównie katatstrofa w czarnobylskiej EJ, a nie ekspedycha afgańska.. Gospodarka Sowietów nie dała rady  skompensować finansowych skutków ww. zdarzeń.

Gdy Gorbaczow ujrzał raporty, ile reaktorów w Sowietach pracuje w oparciu o technologię reaktora w Czarnobylu, zrozumiał, że nastepna  wykończy ich bez potrzeby konfliktu zbrojnego z Zachodem. Musiał pójśc  na detente na warunkach przedstawionych przez prez. USA R. Reagana.

Gdyby nie wybuch w Czarnobylu i konieczność reokonstrukcji wszuystkich pozostałych bloków pracujących w oparciu o reaktory grafitowe z wodnym chłodzeniem, to  koszty wojny w Afganistanie byłyby  do udźwignięcia jeszcze przez parę lat.

zaloguj się by móc komentować

hrabiaeryk @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 00:04

Czarnobyl był kluczowy, ale nie tylko koszta, ale też to, ze ludzie uświadomili sobie po woli, że władza ich okłamuje. No i wiadmości z Afganistanu od chłopców, co tam się dzieje.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 06:52

Pamiętam jak pisali o tej wojnie w gazetach, nawet kolorowych...na bieżąco

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 09:33

gwoli ścisłości... niema czegoś takiego jak "naród afgański" to jest konglomerat plemion muzułmańskich często różnych etnicznie...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @stanislaw-orda 12 sierpnia 2019 23:49
13 sierpnia 2019 09:40

Mnie zastanawia ostatnio jedno - popkultura ostatnio szturmuje widzów serialami i filmami dokumentalnymi o Czarnobylu, jakby ktoś koniecznie chciał wprasować ludowi jakąś określona narrację na ten temat. W świetle tego co piszesz, to można by się zastanawiać, czy im przypadkiem ktoś nie "pomógł" z tą elektrownią. No bo nagle się okazuje że jacyś szaleni ludzie rozkręcili ten reaktor i wszystko się rozleciało. Przecież to wszystko to było wojsko, służby. Czy w ogóle ktoś się zajmuje takim wątkiem, czy raczej nie rozpatruje się innych teorii niż ta oficjalna?>

zaloguj się by móc komentować

chlor @Marcin-K 13 sierpnia 2019 09:40
13 sierpnia 2019 13:18

Jest dużo innych teorii niż oficjalna. Ten reaktor i jemu podobne był całkowicie bezpieczny jeśli używano go zgodnie z przeznaczeniem jawnym, czyli do produkcji energii. Jednak uczeni radzieccy odkryli że można go podrasować w celu przeróbki wypalonego paliwa na materiał zdatny na bomby atomowe. Podczas jednej z takich prób coś poszło nie tak.

zaloguj się by móc komentować

bendix @chlor 13 sierpnia 2019 13:18
13 sierpnia 2019 13:21

Bzdury. Od początkutego typu reaktory były budowane do produkcji plutonu. Dlatego nie miał kopuły ochronnej tylko zwykły budynek.

Aby łatwo wyciągać i ładować pręty potrzebny jest dźwig nad reaktorem i sufit na dużej wysokości. Dlatego nie było kopuły bo by była zbyt duża.

A dlaczego trzeba te pręty ciągle wymieniać przy produkcji Plutonu to już sobie wyguglaj.

zaloguj się by móc komentować

chlor @bendix 13 sierpnia 2019 13:21
13 sierpnia 2019 13:36

Przecie napisałem, że gdyby nie był używany do produkcji plutonu, to nic by się nie stało.

zaloguj się by móc komentować

bendix @chlor 13 sierpnia 2019 13:36
13 sierpnia 2019 13:52

Produkcja plutonu nie ma tu nic do rzeczy. Pluton się produkuje w każdym reaktorze na uran. Przyczyną katastrofy była sama idea reaktora RBMK który ma kłopoty ze stabilnością bo jest chłodzony bezpośrednio wodą i jak ta zamienia się w parę przy wzroscie temperatury to jego reaktywność (moc cieplna) rośnie co powoduje znowu więcej pary i znowu zwiększenie mocy - czyli ma "dodatnie sprzężenie zwrotne" To plus zabawa ruskich w nagłe zwiększanie i zmniejszanie mocy właśnie spowodowało takie "wzbudzenie" i wybuch z powodu wzrostu ciśnienia pary wodnej.

Produkcja plutonu odbywała się tam zawsze i w sposób ciągły. Pręty trzeba wymieniać czesto bo Pu 239 potrzebny do głowic dalej wychwytujacy neutrony zamienia się w nieprzydatny do głowic izotop plutonu Pu 241.

zaloguj się by móc komentować


pink-panther @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 16:51

Do Swietłanki to jakoś nie mam serca. W 1988 r. do Kabulu przyjechała jako korespondent wojenny sowieckich mediów czyli zapewne TASS. Normalnie markietanka Krasnoj Armii. Co nie powinno dziwić, bo jej rodzina po 1945 r. pojawiła się w Stanisławowie jako sowieccy okupanci.  A teraz dorabiają jej na siłę ukraińsko-białoruskie pochodzenie. A to sowiecka kobieta jest. I jak to kobieta sowiecka - nienawidzi Polski i Polaków z całego serca. PS. W tym roku robili jej jakieś spotkania autorskie w Teatrze Powszechnym w Warszawie. TYM Teatrze Powszechnym, gdzie poniewierane były polskie i katolickie  swiętości. 

Swietłanka do roku 1989 r. głęboko iedziała w sowieckiej propagandzie. I to było rodzinne, bo jej tatko przed II WW studiował wZSRR  - dziennikarstwo. To było naprawdę tylko dla dobrych wybranych "człowieków sowieckich".

Poniżej: Svetlana Alexievich w Afganistanie w 1988 r. (The Guardian)

kabulPhotograph: Archive of Svetlana Alexievich

https://www.theguardian.com/books/booksblog/2015/oct/08/everything-you-need-to-know-about-svetlana-alexievich-winner-of-the-nobel-prize-in-literature

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @pink-panther 13 sierpnia 2019 16:51
13 sierpnia 2019 16:57

Zdecydowana większość osób z ukraińskim czy białoruskim pochodzeniem to przecież ludzie "sowieccy". (Chodzi mi, rzecz jasna, o mentalność, a nie o funków  jakichs organów państwowych).

zaloguj się by móc komentować

MZ @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 17:44

Jak jeszcze bywałem w Stanisławowie u rodziny -okres wijny afgańskiej-to pamiętam opowieści o przywożonych cynkowych trumnach,których nie można było otworzyć.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MZ 13 sierpnia 2019 17:44
13 sierpnia 2019 17:58

Szacunki dotyczące smiertelnych ofiar sowieckiej interwencji w Afganistanie to maksymalnie 25 tys. osób, choć oficjalnie podawano, że zabitych było 15 tys. .Ale jeszcze dochodzą ofiary bałaganu wewnętrznego, awarii sprzętu, pijackich rozrób, wypadków losowych, samowolki, zemsty osobistej, samobójstw, zatrucia alkoholem etc. etc., czyli zejśc śmiertelnych nie związanych bezpośrednio z ofiarami ponoszonymi w walce z duszmanami (ros. duchi). Oczywiście, rannych zostało kilkakroć więcej.

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @stanislaw-orda 13 sierpnia 2019 14:48
13 sierpnia 2019 19:56

Dzięki - zwłaszcza za tę część historyczną. Dobrze się to czytało.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 20:53

Wysyp publikacji z analizą walk wojsk radzieckich w Afganistanie wypadł na parę lat przed Dombasem.

Krótki  artykuł dał  Maciej Kościuszko - Wybrane aspekty niepowodzenia radzieckiej interwencji w  Afganistanie w latach 1979-1989 [dostępny na sieci] 2013

Czy w 2010 Tomasz Fijałkowski Warunki bytowe oraz morale żołnierzy Armii Radzieckiej  w Afganistanie (1979–1989). Zarys zagadnienia

Taką pracą zbiorczą jest z 2008 roku  Afganistan : doświadczenia i refleksje oficerów sił zbrojnych Ukrainy, weteranów wojny ... Zenon Smutniak.

Skrótowo – 40 Armia weszła bez ukompletowania kadrowego,[za małą liczba stanów] z nieodpowiednim  sprzętem na warunki górskie oraz strukturą dowodzenia i organizacja oraz nie rozpoznany  kontekst kulturowy..

Problem największym okazało  się zaopatrzenia oraz stan służ sanitarnych  -

.. Generał armii Mahmut Gerajew ..– główny radziecki doradca wojskowy rządu w Kabulu – twierdził, że przed wkroczeniem wojsk nie dokonano oceny sytuacji epidemiologicznej Afganistanu. Spowodowało to, że 75% strat sanitarnych stanowiły choroby zakaźne..    

.. Generał  Gromow  w  swojej książce wspomniał, iż w końcówce 1981 roku co czwarty żołnierz 5. Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szindandzie leżał chory podobnie jak sam generał, jego zastępcy oraz wszyscy dowódcy pułków 22 …

40 Armia nie przegrała w polu ale musiała się wycofać i fakt w 1986 największy problem to Czernobyl  i on miał większe znaczenie w wojnie informacyjnej.

Element dodatkowy – to stopień zaangażowania w Afganistanie, wojnę prowadziły sił Taszkietańskiego okręgu wojskowego z niego wydzielono 40 Armię i było to niewielki ułamek stan sił  całej armii.

Wojna w Afganistanie nie została  militarnie przegrana w toku jej trwania zreorganizowano  system prowadzenia walk [ np. struktury brygadowe, współdziałania  z lotnictwem itd.] czyli zachodziło  to co zwykle wojsko krwią płaci za nadrabianie braków w koncepcji wojny itp.

Wojna ta jak w 1905 miała rozłożyć armię oraz społeczeństwo – i stąd mamy ten odbiór społeczny i strach przed służbą w Afganistanie [ a w duże części to byli ochotnicy  i niewielka część poborowych].

Kolejna sprawa to dlaczego tak bardzo zaniedbano służby medyczne – to z upływu czas wygląda na sterowaną ich niewydolność w warunkach wojennych.

Ponieważ tak jak wszędzie elity w kadrach dowódczych stanowią oficerowie z doświadczeniem z  ostatni wojen – rozumiemy  już wysyp publikacji o tej wojnie przed Donbasem.

Polscy autorzy przedstawiali uwagi o wojnie które należy traktować  jako dane wejściowe do analizy odbioru wojny  w społeczeństwie  po sowieckim tj. reakcji  weteranów z Afganistanu oraz odbioru społecznego tej wojny [np. pamięć o ołowianych trumnach, chorobach zakaźnych].  

W tym wypadku tym analizowanym  społeczeństwem byli Rusini z Ukrainy.

Armia rosyjska była już po doświadczeniach kolejnych wojen.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Nieobyty 13 sierpnia 2019 20:53
13 sierpnia 2019 22:41

w toku wojny a Afganistanie zycie straciło pieciu gennerałow Armii Czerwonej.

Nie jest eksploatowany wątek wojny w wojnie, czyli prywatnej inicjatywy wojennej poszczególnych dowódców, którzy wysyłali specnaz do górskich kiszłaków w celu przejęcia maku opiumowego. Po przejęciu mak był szmuglowany m.in. na zachód Europy, a kasa zasilała konta dowódców.To był także jeden z istotnych elementów bezsensownego z punktu militarnego, przedłużania tej operacji wojskowej.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @hrabiaeryk
13 sierpnia 2019 22:46

Cholera, ale wczoraj polało; przypomniała mi się retranmisja jakiegoś spotkania Regana z Gorbaczowem; radziecki przywódca wygłosił takie zadanie, cytat z pamięci; "Wy mieliście Wietnam, my Afganistan, wy katastrofę Challengera, my Czarnobyl.." coś w ten deseń, "nie kłóćmy się, pogódźmy się". Afganistan nie był jakąś traumą realną, zginęło daleko mniej "ludzi radzieckich" niż Amerykanów w Wietnamie, ZSRR przegrał nie przez stingery tylko przez Gorbiego (spadło 330 helikopterów). "Interwencja" była zakończona w lutym 1989, rozpoczęła się 20 lat wcześniej, jak się coś co miało przynieś szybki sukces ciągnie za długo, to potem tak jest.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @stanislaw-orda 13 sierpnia 2019 22:41
13 sierpnia 2019 23:35

Gdy imperium prowadzi wojny demoralizują się jej dowódcy [w tym wypadku jest to  imperium wydrążone  czynnik sterowniczy jest poza nim]. Zachodzą dwa zjawisk selekcji – w boju rodzą się dowódcy polowi  oraz kanalie.

Znów analogia do wojny z 1905, były przeznaczone kwoty na zakup furażu i co się działo kozacy go dostarczali a carscy oficerowie przedkładali kwatermistrzostwu  pokwitowania na wydatki aprowizacyjne [np. kwity z pralni wystawiane w chińskich hieroglifach].

Identyczny element występował w czasie wojny czeczeńskiej – korupcja kadry oficerskiej zapewniła lepsze uzbrojenie rosyjskie czeczeńskim oddziałom.  

Rozkład kadry oficerskie imperium  rosyjskiego [kolejnych mutacji] – jest stałym elementem wojny informacyjnej przed uderzeniem  kinetycznym lub finansowym w imperium.  

Gdy poziom rozkładu jest niewystarczający zachodzi likwidacja fizyczna  i mamy przykłady Stołypin, Korniłow czy już współcześnie Lebied oraz komendanci polowi  z Donbasu i liczni  generałowie którzy zeszli ze świata w czasie prezydentury Putina.  Zupełnie innym elementem jest usuwanie nieudolnych kadr jako przykład siły władzy i na postrach innym – to praktykował Iwan Groźny i Stalin.  

Wracając  do jedwabnego szlaku i transportu opium – była drożna południowa odnoga przez Pakistan, Iran  i Turcje [tam też generalicja partycypuje w udziałach]  po Bałkany a wojna w Afganistanie udrożniła [zwiększyła przepustowość]  kanał przez Azje Środkową i Ruś.

Wojna w Afganistanie trwała tak długo przez Sojuz aż osiągnięto zakładany  poziom rozkładu armi i społeczeństwa, mimo militarnej  wygranej.  Amerykańscy ludzie ze służb  całkiem poważnie rozważają że agentura sowiecka zainstalowana w czasie wojny do dziś jest sprawna   i na tym polu wojna też była wygrana.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Nieobyty 13 sierpnia 2019 23:35
14 sierpnia 2019 12:11

Moim zdaniem gen. Liebied' został ofiarą porachunków mafijnych (narkobiznes).

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @stanislaw-orda 14 sierpnia 2019 12:11
14 sierpnia 2019 13:21

O liczny zgodna generalicji Rosyjskiej piszą:

W 2014 pisze w Nowym Państwa ZBRODNIA - LOGIKA PUTINA Aleksander Ścios

.. 28 kwietnia 2002 r. w katastrofie śmigłowca Mi-8 zginął generał Aleksander Lebiedź. Od 1995 roku uczestniczył aktywnie w życiu politycznym Rosji. Stanął na czele ruchu Honor i Ojczyzna, a w wyborach 1996 roku był kandydatem na prezydenta Federacji. Podczas I wojny czeczeńskiej Lebiedź został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji i w sierpniu 1996 r. razem z czeczeńskim przywódcą Asłanem Maschadowem podpisał porozumienia w Chasawjurcie. Razem z Lebiedziem zginęło wówczas siedmiu innych dowódców armii. ,,

Temat opisuje też opcja ukraińska po polsku z ikonografiką osób i dat w artykule z 2016.

W artykule 2016 Marsz pogrzebowy rosyjskich generałów

...Generał-lejtnant Lebied zginął 28 kwietnia 2002 r. w wypadku helikoptera MI-8 w Kraju Krasnojarskim. Generała Lebieda razem z generałem Rochlinem często nazywano najpewniejszymi kandydatami do dowodzenia wojskowym zamachem stanu w Rosji….

https://informnapalm.org/pl/marsz-pogrzebowy-rosyjskich-generalow-statystyka-i-infografika/

Gdyby to chodził tylko o narkobizens, to nisko oceniali byśmy poziom intelektualny czołówki generalicji rosyjskiej, problemem generała była liczba wrogów wynikła min. z efektywność pracy jak wojskowego i polityka.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Nieobyty 14 sierpnia 2019 13:21
14 sierpnia 2019 13:39

Nie wiem co ma do rzeczy poziom intelektualny do prowadzenia narkobiznesu na duża skalę.. Raczej potrzebny jest do tego jego ponadstandardowy poziom.

Np. afgański dowódca Ahmad Szah Masud (Lew Panczsziru) był bez wątpienia człowiekiem błyskotliwej inteligencji, a wszak prowadził rozległy, międzynarodowy handel opium oraz  szmaragdami, sięgając nawet do Klewek na Warmii (via Szymany), a  personalnie do Rudolfa Skowrońskiego, któremu także pod względem inteligencji niczego nie można byłoby zarzucić.

Ale zgoda, w przypadku gen. Liebiedzia  znaczenie miał nie wyłącznie narkobiznes.

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @stanislaw-orda 14 sierpnia 2019 13:39
14 sierpnia 2019 13:52

Opium w Afganistanie pojawiło się w pakiecie ze Stingerami, bo Mudżahedini musieli za broń płacić i to drogo. Dostali więc propozycję finansowania. Wcześniej takie uprawy praktycznie nie istniały w tym rejonie, a opium dostarczał Złoty Trójkąt. Rosyjska armia też miała w tym biznesie jakiś udział, ale tylko przy okazji. Później nastali Talibowie, którzy zlikwidowali uprawy niemal całkowicie, ale niestety Imperium się na to nie zgadzało. Obecnie okupowany Afganistam rok w rok bije rekordy w produkcji opium.

zaloguj się by móc komentować


bendix @stanislaw-orda 13 sierpnia 2019 14:48
14 sierpnia 2019 14:14

Ciekawe rzeczy piszą w łżepedii:

"Siłownie oparte na RBMK nie spełniały norm bezpieczeństwa obowiązujących w państwach zachodnich, dlatego budowano je wyłącznie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Faktem jest jednak również to, że Związek Radziecki nie byłby zainteresowany żadnymi propozycjami transferu technologii, ze względu na możliwość łatwego wytwarzania plutonu, choć on sam nigdy nie wykorzystywał reaktorów do tego celu."

https://pl.wikipedia.org/wiki/RBMK

Dobre sobie...

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @bendix 14 sierpnia 2019 14:14
14 sierpnia 2019 14:17

Normalnie zbierali sobie pluton na łące...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @SalomonH 14 sierpnia 2019 13:52
14 sierpnia 2019 14:19

Komentarze (moje)   odnoszą sie do lat interwencji sowieckiej w Afganistanie.

Przebieg zdarzeń po 1989 r. kjest  odrębną historią i  na ten temat nie wypowiadałem się.

Nie twierdziłem także, że rosyjski korpus ekspedycyjny siedział w Afgan po to by  uprawiać tam  mak opiumowy.

Ale komanda  specnazu miały również za cel zabranie z kiszłakow zbiorów maku (o ile je znaleziono, ale przecież specnaz miał specjalistów od efektywnego wydobywania potrzebnych informacji).

Część dowódców sowieckich ( i nie tylko sowieckich) zrobiła z tego interes, dlatego napisałem, że nie byli zainteresowani w skróceniu tej wojny. Wojna ta w ostatnich trzech latach stała się dobrym  pretestem do dorabiania się.

I jeszcze jedno, talibowie nigdy nie kontrolowali całego terytorium Afganistanu.
 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Matka-Scypiona 12 sierpnia 2019 22:20
14 sierpnia 2019 14:21

Przypomniała mi się podwyżka cen zapałek w ZSRR. Na każdym pudełku był napis "20 kopiejek na pomoc Polsce".

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @stanislaw-orda 14 sierpnia 2019 14:19
14 sierpnia 2019 14:26

Toteż piszę, opium w Afghanistanie zainstalowali Amerykanie, a Sowieci z nim walczyli, bo było to źródło finansowania Mudżahedinów. Wiadomo, że jak są takie biznesy, to wielu się chce obłowić, a armia jest pierwsza do tego, ale trudno posądzać Sowietów o chęć przedłużania konfliktu ze względu na opium. Późniejsze wydarzenia pokazują, że im więcej Amerykanów, tym więcej opium, obecnie Afganistan ma największy odsetek uzależnionych od heroiny na świecie i produkuje ponad 90% tego gówna.

zaloguj się by móc komentować


bendix @stanislaw-orda 14 sierpnia 2019 14:19
14 sierpnia 2019 14:48

Raczej nie maku tylko opium z maku.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @stanislaw-orda 14 sierpnia 2019 13:39
14 sierpnia 2019 14:52

Narkobiznes to jest tylko środek do zapewnienia funduszy i na pozimie lokalnym władzy.

W zależności od poziomu intelektulanego - zachodzi czas gdy uczestnicy tego biznesu legalizują się i zmieniają  formę filaru finasowego  swej działaności. 

Czasami okoliczności zewnętrzne nie pozwalają na odcieńcie się i tak było w przypadku Ahmada Szah Masuda. 

I w nawiązaniu to sieci pajęczyny jakie genruje narkobiznes daje ciekawe efekty - rozejm pomiedzy kolejnymi ofensywami w dolinie negocjował ze strony GRU płk. Tkaczew a potem sieć tkano dalej z udziałem Ahmada. 

Co do innych znaczeń walk o dolinę -  dowódcy mieli pole do wykazania się kolejnymi akcjami i ofensywami [ot  tak dziwna nieskuteczność a przecież  skuteczne pacyfikację terenów okupowanych to chleb powszechni NKWD np. wykończenie UPA], zdepopulowano Tadżyków w Afganistanie [brakło im potem rekruta], testowano nowe bronie [TOS 1 Buratino], pozwolono na stworzenie mitu i ikony oporu  [islamiści nie bawili się w takie piętrowe  gry i szybko odpali Ahmada] itp. a nie dostrzegalne niuanse.   

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @bendix 14 sierpnia 2019 14:14
14 sierpnia 2019 22:26

Polska Wiki to klasa sama dla siebie. Nawet sensownie przetłumaczyć im się nie chce z innych języków.

Ja korzystam głównie z rosyjskiej i angielskiej, przy  czym odnoszę  wrażenie, że "sprofilowanie"  angielskiej w kierunku poprawnosciowym  jest dostrzegalnie większe niż rosyjskiej. No, ale to także rzecz gustu i pewnego subiektywnego nastawienia. A ja jestem nastawiony  bardziej krytycznie do anglosaskiej (kalwińskiej) wersji historii.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Nieobyty 14 sierpnia 2019 14:52
14 sierpnia 2019 22:27

Polska Wiki to klasa sama dla siebie. Nawet sensownie przetłumaczyć im się nie chce z innych języków.

Ja korzystam głównie z rosyjskiej i angielskiej, przy  czym odnoszę  wrażenie, że "sprofilowanie"  angielskiej w kierunku poprawnosciowym  jest dostrzegalnie większe niż rosyjskiej. No, ale to także rzecz gustu i pewnego subiektywnego nastawienia. A ja jestem nastawiony  bardziej krytycznie do anglosaskiej (kalwińskiej) wersji historii.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Nieobyty 14 sierpnia 2019 14:52
14 sierpnia 2019 22:28

Pełna zgoda. W kilkuzdaniowych komentarzach nie sposób  napisać o wszystkich aspektach.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować